sobota, 26 maja 2012

Cel: Spiżarnia 2012W tym roku moim postanowieniem jest przygotowanie i uzupełnienie spiżarni tak by z dumą powiedzieć, że posiadam przetwory własnej produkcji. Plany są ogromne, jednak dopiero się uczę, wiec spróbuję wielu rzeczy ale w małych ilościach ;) Marzy mi się miejsce w domu, gdzie w szklanych słoikach zamknę smaki lata, którymi będę cieszyć się zimą, częstując je nimi moich bliskich.


Od czego zacząć?

 1. Planowanie spiżarni:

Jeśli dopiero budujemy dom, albo szukamy miejsca na spiżarnie warto przemyśleć czy będą znajdowały się tam oprócz przetworów również większe zakupy, nieużywane sprzęty. Kilka wskazówek na wybranie odpowiedniego pomieszczenia na spiżarnię: chłodne (kamienna podłoga), ciemne pomieszczenie (najlepiej od strony północnej), bez dostępu do okna (jeśli jest to zamalować nieprześwitującą farbą i zabezpieczyć siatką na muchy). Musi by w niej utrzymana niska temperatura. Dlatego zazwyczaj to pomieszczenie jest zlokalizowane w północnej części domu, przy ścianie zewnętrznej. Spiżarnia powinna być też sucha, wentylowana.

2. Urządzenie spiżarni:
Wyposażenie spiżarni w wysokie i pojemne regały (tak by produkty nie stały bezpośrednio na ziemi) oraz haki tak by część produktów powiesić, kosze (wysuwane spod regału). Grunt to dobre zagospodarowanie miejsca. 

3. Przygotowanie wyrobów:
Dokładny spis i sposób przygotowania przetworów, opiszę później podczas przygotowań (ilość słoików, przystrojenie, przygotowanie przetworów)Moja przyszła spiżarnia ;)
 Fot. viewtothehill.blogspot.com

XOXO
Wasza Wzorowa Pani Domu- Nalewki domowej roboty
- Dżem domowej roboty
- Warzywa i owoce - przetwory

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz