sobota, 26 maja 2012

UBRANIA: Jak usuwać plamy?


Dzisiaj zaserwuję trochę wiedzy z zakresu usuwania plam. W obecnych czasach, często jak się coś poplami po prostu się to wrzuca do pralki. A jak plama wciąż zostaje... to idzie i kupuje się nowe ;P Co zrobić jak zależy nam na tym by usunąć plamę z ulubionego ubrania?

Przy wywabianiu plam należy zastosować podstawowe zasady:

1. Działanie odplamiaczy na tkaniny:
- kwasy niszczą tkaniny z włókien roślinnych: bawełny i lnu
- ługi osłabiają tkaniny pochodzenia zwierzęcego: wełna, jedwab naturalny
- gorąca woda i żrące mydła niszczą tkaniny wełniane i te z włókien syntetycznych
- środki utleniające (chlorek, soda) osłabiają bawełnę i niszczą wełnę
2. Przed zastosowaniem środków odplamiających należy zrobić próbę działania danego środka w miejscu mało widocznym lub na ścinku danej tkaniny.
3. Przy stosowaniu benzyny, terpentyny, zaplamione miejsce należy zwilżyć wodą aby uniknąć zacieków.
4. Najlepiej pod miejsce z plamą podłożyć gruby karton by plama nie zabarwiła innych części tkaniny.
5. Wszystkie plamy usuwa się przed praniem (czasem można plamę utrwalić podczas prania)
6. Plamę usuwaj gazą/szmatką nasączoną środkiem odplamiającym

Rodzaje plam i sposoby ich usuwania:

Plamy z tłuszczów jadalnych:
z tkanin bawełnianych i lnianych: pranie w gorącej wodzie z mydłem,
z tkanin wełnianych i jedwabnych: na plamę nasypać talku lub mąki ziemniaczanej, przykryć bibułą i postawić pod ciepłe żelazko, po godzinie oczyścić szczotką

Plamy  parafiny:
zeskrobać parafinę, położyć pod plamę złożoną szmatkę, miejsce plamy przykryć bibułą i przeciągnąć ciepłym żelazkiem, na końcu przetrzeć plamę szmatką maczaną w benzynie

Plamy z farb olejnych:
Stare plamy trudno usunąć, dlatego zawsze wywabiać na świeżo! Zdjąć nożem farbę, a następnie namoczyć w benzynie tak by pozostała farba rozpuściła się, sprać jeszcze raz w benzynie czystej oraz usunąć otoczkę, która otworzyła się wokół plamy

Plamy z owoców:
Trudne do usunięcia a sposoby usuwania są dwa: spranie w kwaśnym mleku a następnie spłukanie w ciepłej wodzie, wywabianie wodą z alkoholem w stosunku 1:3 a następnie zmywamy wodą utlenioną

Plamy z różnych napojów (kawa, herbata, wino, piwo, czekolada):
Świeże plamy podlewać gorącą wodą, jeśli nie zeszły pocierać szmatką umoczoną w wodzie utlenionej a następnie amoniaku Zastarzałe plamy zamoczyć w glicerynie a następnie spłukać w czystym spirytusie.

Plamy z trawy:
Usuwa woda utleniona z dodatkiem kilku kropel amoniaku.

Plamy z pleśni: 
Świeże plamy usuwa się przez pocieranie szmatką z wodą utlenioną.

Plamy z przypalenia podczas prasowania:
Usuwa się poprzez pocieranie wodą z mydłem i spłukaniem w czystej wodzie, jeśli zostaną zażółcenia to po wyschnięciu pocierać szmatką umoczoną w wodzie utlenionej.

Plamy z rdzy:
Łatwo usunąć z tkanin bawełnianych i lnianych. Gorzej z wełny i jedwabiów, ze świeżej plamy rdzę można usunąć sokiem z cytryny lub 1% roztworem z kwasku cytrynowego.

Plamy z krwi:
Świeże plamy usuwa się przez spranie w chłodnej wodzie (w gorącej plama się utrwali). Plamy stare z tkanin bawełnianych sprać w wodzie z dodatkiem ługu sodowego, w obu wypadkach jeśli pozostaną żółte plamy pocierać szmatką, zamoczoną w wodzie utlenionej z tkanin wełnianych - spłukać chłodną wodą.


XOXO
Wasza Wzorowa Pani Domu
- Pranie odzieży
- Konserwacja wyrobów ze skóry
- Etykiety na ubraniach
- Prasowanie
- RECENZJE: odplamianie sposobami domowymi i środkami dostępnymi w sklepach
5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis. Jako, że zajmuję się pracami remontowo budowlanymi, najwięcej problemów mam zawsze z plamami z farb. Ze swojej strony polecam odplamiacz: http://www.agito.pl/dr-beckmann-grease-lubricantpaint-odplamiacz-50-ml-2893-993704.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze zostaje jeszcze oddanie do pralni. ;-) Jak się znajdzie dobrą to nawet korzystnie to wychodzi cenowo, niż kupienie 50 środków. Moja ulubiona pralnia wrocław cennik ma bardzo dobry, więc jeśli to nie są ślady z krwi, które wymagają natychmiastowej reakcji, to oddaję do pralni po prostu. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie macie sie co załamywac, bo sposobów jest wiele http://kobietawielepiej.pl/hobby/trudne-plamy
  I uwazam ze warto korzystać z takich własnie porad.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis. Mało wiem o plamach dlatego zawsze męczę się przy ich usuwaniu. Niedawno odkryłam ten adres https://polimer24.pl/srodki-chemiczne-z-niemiec i udało mi sprać paskudną plamę z koszulki. Mają też fajne kremy do rąk.

  OdpowiedzUsuń