niedziela, 27 maja 2012

Jak gotować smacznie, tanio i zdrowo?Gotować nauczyła mnie moja Mama, dlatego niektóre czynności wykonuję już rutynowo i w sprawdzony sposób bo sama przyrządzam potrawy odkąd skończyłam 10 lat. Dzięki niej dowiedziałam się, że w kuchni powinna istnieć tylko jedna zasada, gotować: tanio, smacznie i zdrowo.

Jak gotować tanio?

1. Obmyślić jadłospis na tydzień – dzięki temu unikniemy zostawiania resztek, które możemy wykorzystać następnego dnia (słynny niedzielny rosół i poniedziałkowa pomidorówka ;) )

2. Zapisywać wydatki na jedzenie – lista ma posłużyć nam w określeniu wydatków miesięcznych na jedzenie, znalezienie czarnych dziur niepotrzebnych kosztów (ogólnie bardzo dobrze sprawdza się zbieranie rachunków i zapisywanie wszystkich wydatków ale o budżecie domowym już w innym wpisie ;)

3. Zagospodarować resztki – Przepisy na potrawy z resztek podam później. Jednak warto też pomyśleć o resztkach które pozostają ze składników przygotowywanych potraw np. podczas przygotowania panierki do schabowych często wyrzuca się mąkę a można przesypać ją do odpowiednio opisanego pojemnika by przy następnym panierowaniu mieć ją pod ręką.

4. Przygotowywać przetwory i unikać półproduktów, które sami możemy wykonać – z dumą możemy zaprezentować dżem własnej roboty, który na gościach i domownikach wywoła lepsze wrażenie niż kupiony z supermarketu ;) Surówka przygotowana samodzielnie wyjdzie taniej niż kupiona w sklepie.

5. Robienie zakupów w opakowaniach zbiorczych lub w większej ilości – planowanie pomoże nam określić ile potrzebujemy jedzenia w danym miesiącu, (u mnie w domu zwyczajem jest kupowanie zapasu ziemniaków, warzyw oraz mąki) a zarazem unikać wyrzucania jedzenia: jeśli nie mamy miejsca do przechowywania warzyw i szybko gniją lepiej kupić 1 marchewkę niż 5 kg.


Dlaczego warto być oszczędnym?
Przede wszystkim ze względu na ekonomię własnego budżetu domowego, ale również mając na uwadze to ile jedzenia marnuje się na świecie.


Jak gotować smacznie?

Przede wszystkim trenować i udoskonalać swoją technikę. Nie poddawać się już na samym początku gdy coś nie wyjdzie, wręcz przeciwnie powtórzyć i próbować jeszcze raz :) Ważne jest by odpowiednio przygotować składniki, porady związane z przygotowywaniem opiszę później.

- nie moczyć mięsa w wodzie (soki mięsne i składniki odżywcze rozpuszczają się i przechodzą do wody, przez co mięso traci na smaku) wystarczy przelać zimną wodą i obmyć prędko w rękach

-  gdy jarzyny są oczyszczone i oskrobane, włożyć je do wody, prędko wymyć i zaraz wybrać, dopiero czyste jarzyny przekroić na mniejsze kawałki. Poszatkowanych jarzyn nie myje się, gdyż podobnie jak w mięsie, rozpuszczają się części odżywcze i przechodzą do wody.

-  jarzyny, jak brukselkę, włoską kapustę, kalafior, zieloną pietruszkę, przed gotowaniem oparzyć gorącą wodą, aby robactwo wypłukać z listków

- ziemniaki i jarzyny korzeniowe przed obraniem obmyć szczoteczką w wodzie, obrane ziemniaki trzymać można w wodzie aż do gotowania, nie zawierają one rozpuszczalnych składników odżywczych, natomiast bez wody by szczerniały

- owoce obmyć przed obieraniem, nie trzeba ich natomiast myć po obraniu. (Zagospodarowanie resztek: Obierzyny owocowe składać do słoja i produkować z nich ocet domowy albo suszyć w piecyku i używać jako domieszkę do herbaty.)

- suszone grzyby przed gotowaniem wymyć prędko ciepłą wodą, a bardzo brudne obmyć szczoteczką, dosyć szybko bo smak przechodzi do wody. Przed gotowaniem można namoczyć grzyby, aby się prędzej ugotowały, następnie gotować je w tej samej wodzie.

- do przygotowania rzepy, rzodkiewki, niekiedy kapusty i szparagów by utraciły gorycz zalewa się je wrzątkiem zagotowuje i odcedza


Jak gotować zdrowo?

Planując jadłospis należy pamiętać o podstawowej piramidzie żywienia:
Źródło: mamzdrowie.pl

A także o chorobach domowników i zapotrzebowaniu kalorycznym ich posiłków (charakter pracy, więc oraz czy domownik zmaga się z otyłością lub niedowagą). Temat rozwinę w innych wpisach :)


XOXO
Wasza Wzorowa Pani Domu


- Urządzenie i dbanie o kuchnię
- Zagospodarowanie resztek
- Przykładowe jadłospisy

5 komentarzy:

 1. Dobre wskazówki staram się robić to samo w domu a zarażona zdrowym żywieniem zostałam przez mojego tatę i jakos to powoli idzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta oliwa na górze piramidy nie podoba mi się.
  Dodatkowo zaznaczę,że piramida żywieniowa piramidzie żywieniowej nie równa jest i powinnaś dodać częstotliwość spożywanych składników.

  OdpowiedzUsuń
 3. Największy kłopot jest chyba z tym zagospodarowaniem resztek - w tym sensie, że na to trzeba mieć dużo czasu. U mnie np. po gotowaniu rosołu warzywa trafiają na sałatkę a mięso po zmieleniu krokietów, rzadziej do pasztetu. To oczywiście znacznie bardziej ekonomiczne (nie mówiąc już o marnowaniu jedzenia) ale czasu zabiera mnóstwo.

  Druga sprawa to to co napisała Maria Gustaw wyżej - piramida jest niespecjalnie przekonująca, tym bardziej, że została opracowana przez amerykańską FDA i USDA (na youtube można poszukać filmy, które pokazują jaki biznes za tym stał). Zainteresowanym polecam obszerny artykuł tutaj.

  OdpowiedzUsuń
 4. zaraziłam się zdrowym gotowaniem od kąd mąż kupił mi parowar Philipiaka, synuś tylko na tym korzysta:)))

  OdpowiedzUsuń